pravo-polopate.cz

Jak přežít rozvod a začít nový život

Možná jste už slyšeli o tom, že rozvod je jedním z nejvíce traumatizujících zážitků v životě. Pokud se s někým rozcházíte či rozvádíte, obzvláště v případě, že spolu máte děti, není lehké tuto situaci zvládnout. Ale i tuto náročnou životní situaci lze zvládnout se ctí, záleží na úhlu pohledu. Jak tedy přežít rozvod a začít nový život?

Rozvod můžeme vnímat jako „konec světa“, nenahraditelnou ztrátu, ale lze ho vidět i jako výzvu, příležitost ke změně, k „odřezání“ nefunkčních vztahů a principů, a nahrazení novými, které nás možná udělají šťastnějšími a spokojenějšími.

Jak to ale udělat? Jak přežít rozvod a začít nový život? Mám pro vás takovou malou inspiraci, jež vám může pomoci projít rozvodem a začít nový život po rozvodu. Nebo vás třeba alespoň povzbudí na vaší cestě.

Chcete projít hladce rozvodem a začít nový život? Zkusme malou metaforu. Představte si tento cíl jako horu, na kterou chcete vylézt. A možná později zjistíte, že jakmile se vám podaří zdolat „horu“ zvanou rozvod, pustíte se i do těch dalších, rozběhnete vlastní podnikání, najdete nový vztah apod.

„Vyberte si horu, kterou chcete zdolat“

Pokud právě řešíte rozvod, bez ohledu na to, zda se k němu odhodláváte vy sami nebo jste do této situace byli postaveni ze strany partnera, přijměte to jako výzvu.  Netrapte se tím, nakolik to bude těžké, můžete si nechat pomoct. Rozhodně se nenechte ovlivnit druhými a jejich radami, rozhodnutí je jen na vás.  Jen vy sami budete muset vynaložit spoustu energie, abyste vše zvládli. A současně také nesete plnou zodpovědnost za svou volbu. Je tedy dobré vše si důkladně promyslet, mít dostatek informací, abyste měli jistotu, že jste se rozhodli správně.

„Najděte způsob, jak svou horu pokořit“

Máte potřebné informace a možná i představu, jak by celý proces mohl probíhat. Na první pohled vše vypadá snadné a logické. Může se však stát, že hned na počátku narazíte na komplikace a budete nuceni hledat jiný způsob, než ten, který jste se domnívali, že bude fungovat. Je třeba počítat s tím, že emoce jako je lítost nebo vztek snahu o dohody jen ztěžují. Nenechte se však odradit a zkoušejte nové cesty, oslovte prostředníka – advokáta či mediátora, než naleznete tu vaši. Především buďte trpěliví, nejde o čas, ale o dobrý výsledek pro všechny zúčastněné.

„Učte se od těch, co tam byli před vámi“

Nakolik si můžete myslet, že jste jedineční, vždy se najde někdo, kdo už řešil podobnou věc před vámi.  To vám může vaši cestu usnadnit. I když některé principy jsou ověřené a fungují, nezapomínejte však, že je to vaše jedinečná cesta a vaše odpovědnost, a zkušenosti druhých vám mají být na vaší cestě jen nápomocné. Inspirujte se, učte se, ale nekopírujte druhé, každý má vlastní cestu.

„Komplikace, které vás na cestě potkají se dají zvládnout“

Během vaší „cesty“ můžete narazit na spoustu překážek. Měli jste již s partnerem dohodu a z nějakého důvodu ji odmítá? Nenechte se tím „rozhodit“ a trpělivě zkuste nalézt znovu společnou řeč. Pokud se nejedná o nic zásadního, je jednodušší ustoupit, zvláště pokud je to ve prospěch dětí.

„Respektujte své tělo a svou duši“

Během celého procesu nezapomínejte na sebe, své pocity a potřeby. Protože právě procházíte velmi náročným procesem, naslouchejte o to více svému tělu a své psychice. Dopřejte svému tělu a duši péči, jakou si zaslouží, pak tím vším dokážete projít mnohem snadněji. Navštivte terapeuta, sportujte, věnujte se tomu, co máte rádi. Kromě jiného, budete-li vy se cítit lépe a vyrovnanější, i vaše děti budou tímto obdobím procházet mnohem snáz.

A nezapomeňte, že i tento bolestivý proces má svůj význam a někam vás posouvá.

„Budťe připraveni urazit i nějaké kilometry navíc“

Celý proces se chýlí ke konci, ale přesto se objevilo něco, s tím jste nepočítali a situace se zkomplikovala? To se v životě stává velmi často, budete-li však na to připravení, nic vás nemůže zaskočit. Pokud už vám docházejí síly, nechte se podpořit svými blízkými, terapeutem nebo advokátem.

„Neobviňujte se, pochvalte se“

Tak jste to dokázali! Po tak náročné „cestě“, na kterou jste se vydali, by se měla dostavit radost z dobře odvedené práce. To však neplatí o rozvodu. Dejte průchod svým emocím, ať už jsou jakékoli. Může se dostavit prázdnota, lítost, smutek, chuť obviňovat se. Měli byste se však také pochválit, za to, že jste dokázali projít jedním z nejnáročnějších procesů v životě.

„Nový začátek“

Nyní, když jste objevili v sobě vnitřní sílu, o které se vám ani nesnilo, využijte ji k odpočinku, k vyrovnání se s minulostí, a slibte si, že ji využijete k „objevení další hory“ a pustíte se do nového dobrodružství.

„Sdílejte svůj příběh“

Můžete se podělit s ostatními o svoje zkušenosti, vyprávějte svůj příběh. Buďte pro druhé příkladem. Řekněte všem, že je to možné a tím ostatním dodáte odvahu a povzbudíte je.

Inspirováno knihou: Paulo Coelho-„Jako řeka, jež plyne“

Přečtěte si mé další články

Buďte první

Informování o nových on-line produktech, článcích na blogu nebo dění nejen ve světě rozvodu.

ZANECHTE MI SVŮJ E-MAIL

Odeslání formuláře souhlasíte se Zásadami o ochraně osobních údajů.

BUĎTE INFORMOVÁNI O VŠEM NOVÉM NEJEN V PRÁVU

Odesláním formuláře souhlasíte se Zásadami o ochraně osobních údajů.