Cítíte již nějakou dobu, že s vaším manželstvím není něco v pořádku, že v něm nejste šťastni či řešíte zásadní problémy? Přesto pochybujete a nejste schopni udělat rozhodnutí? Není divu, vždyť takovým rozhodnutím se mnohdy mění život nejen váš, ale také vašich partnerů, dětí a celých vašich rodin. Pojďme se tedy společně podívat na to, kdy už je to na rozvod a kdy v manželství naopak setrvávat.
Nevrhejte se do toho po hlavě
Není tedy na místě se do toho „vrhat po hlavě“, ale raději si vše dobře rozmyslet. V zásadě platí, že byste měli dát na svoji intuici, pocity, ale také byste se měli na celou věc podívat jako by nešlo o náš problém, ale řešil to třeba soused.
Dnes je sice trend s ničím dlouho neotálet, žijeme teď a tady, v přítomném okamžiku, ale sama, bohužel i z vlastní zkušenosti, vím, že některé věci potřebují svůj čas, až v nás tzv. uzrají. A tak je to i s rozhodnutím se rozvést. Jsem si jista, že poznáte, když ten okamžik nastane.
Přesto přicházím s pár podněty, které by vám mohly v rozhodování pomoct.
Kdybyste si šli ohledně rozvodu pro radu do obč. zákoníku, tak byste si moc nepomohli, zákon je velmi skoupý na radu ohledně toho, zda už je to na rozvod a říká: „Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.“
Kdy můžeme tedy dovozovat, že manželství došlo do tohoto stadia?
Dám vám pár konkrétních příkladů, kdy se domnívám, že je rozhodně důvod se dlouho nerozmýšlet a konat. Od závažnějších důvodů a situací až k těm méně závažným. Jak poznáte, že je to vážné a nastalou situaci musíte řešit? Obecně řečeno, pokud chování nebo jednání vašeho partnera/ky ohrožuje vás, ba dokonce vaše děti.
Důvody jsem seřadila nikoli podle statisticky uváděných nejčastějších důvodů rozvodu. Některé zde ani neuvádím jako např. nevěru, ale o tom více příště), ale dle naléhavosti nastalou situaci řešit.
Patologické chování partnera/ky
Typickým příkladem je chování ovlivněné různými závislostmi (na alkoholu, drogách, gamblerství apod.) a dále nejrůznějšími psychickými poruchami (např. poruchy osobnosti). Jaký mají společný jmenovatel?
Chování v důsledku těchto poruch zpravidla ovlivňuje osobnost natolik, že je partner/ka schopný agresivního chování, násilí vůči vám či vašim dětem, může se projevit i týráním psychickým, manipulací. Jejich chování je nepředvídatelné a nemůžeme ho jakkoli ovlivnit. Dlouhodobé setrvávání v takovém vztahu má velmi vážné fyzické či psychické následky. Mnohdy musíme přistoupit k jiným rychlejším řešením. Rozvod se rovná jen logické vyústění (např. trestní oznámení, předběžné opatření, odchod ze společné domácnosti).
Některý z partnerů „zatěžuje“ manželství dluhy
Problémové chování, které velmi často může mít souvislost s patologiemi uvedenými v předchozím bodě. Současně se shoduje to, že i v tomto případě přikračujeme k řešení situace co nejrychleji. Zdůrazňuji, že takové chování partnera/ky ohrožuje vás i vaše děti, neboť jeho dluhy jsou (většinou) i vašimi. Situaci pak ještě vyhrocují exekuce vedené proti vám oběma a nebudu přehánět, když zmíním, že to mnohdy končí i ztrátou střechy nad hlavou.
Partner/ka nepřispívá na děti ani na domácnost, nemáte přístup k financím
Tato situace je velmi obvyklá, obzvláště v případě, že jeden z partnerů nepracuje, ale pečuje o děti a domácnost na plný úvazek. A druhý z partnerů nabyde dojmu, že se „nezasloužil“ a nepokrytě to dává najevo nedůstojnými příděly financí.
Musím zmínit, že každý se podílí svým dílem. I v tomto případě se jedná o společné prostředky. Problém však je ve chvíli, kdy se kohoutky pozastaví zcela. A i přestože např. účet v bance je „společný“, nemáte-li k němu dispoziční právo a je na partnerovo jméno, jste zkrátka bez prostředků. Pokud se partneři nedohodnou, nezbývá, než se obrátit na soud.
Taháme se o děti, nejsme schopni se dohodnout popř. nechce mi dávat děti
Tento případ je velice častý, pokud manželé dočasně nebo již delší dobu nesdílejí společnou domácnost. Jediným řešením je i tady podání návrhu na úpravu poměrů k dětem (péče, výživné a v tomto případě i styk). Pak může následovat i rozvod manželství.
Mezi partnery trvale panuje despekt event. nepřekonatelný odpor
Určitě jste někdy zažili situaci, kdy vaši známí – manželé či partneři – neměli pro sebe vlídné slovo, vadilo jim vše, co druhý, řekl, udělal. Jen se navzájem kritizovali a chyběl mezi nimi respekt, nevážili si jeden druhého. Většinou i tady je to začátek konce. Zde je důležité slovo trvale.
K tomuto stavu totiž může v manželství dojít i přechodně, např. když dojde k okouzlení jinou osobou, ale pokud se k tomu oba postaví čelem, je velká pravděpodobnost, že se vztah obnoví. Pěkným příkladem je příběh znovuobjevení lásky ve filmu Barevný závoj. To samé platí i o intimním životě.
Jeden z manželů chce začít nový život
Nejčastěji s novým partnerem. Zde mám na mysli situaci, kdy už jste vyčerpali všechny možnosti, abyste vztah obnovili. Ale jeden z manželů se rozhodl začít nový život. Bohužel bez vás (ať už je to známé: „Nejdříve musím nalézt sám sebe,“ nebo se rozhodne pro život řeholnický či nový vztah). Jediným úkolem pro jeho protějšek je přijetí jeho rozhodnutí a vyrovnání se s ním.
Snad pro vás tato slova byla inspirativní a pomohla vám udělat důležitý krok ve vašem životě. Pokud ano, tak příště např. na téma nevěra. V případě potřeby rady se na mě neváhejte obrátit, spojit se můžeme například v rámci společné konzultace.