pravo-polopate.cz

Jak si vybrat advokáta

Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje advokáta. Aktivních advokátů v ČR je téměř 13 tisíc a právní pomoc může mít mnoho podob. Nemusí být tedy snadné se v tom právním labyrintu zorientovat. Chtěla bych vám nabídnout pár doporučení, která vám pomůžou s tím, jak si vybrat advokáta.

Laická veřejnost často vnímá advokáty jako ty, kteří mají velmi vysoké odměny za právní služby a jde jim jen o to, aby z lidí „vytáhli“ peníze. Opak je však pravdou, někdy vám jedna konzultace s advokátem může uspořit mnoho času, a především peněz.

Ve většině případů máte volbu, zda s žádostí o radu oslovíte advokáta či si poradíte  svépomocí s kamarádem „Googlem“. Můžete však řešit problém, kdy se bez advokáta neobejdete. Především se jedná o kauzy trestněprávní povahy, kdy je ze zákona tzv. nutná obhajoba, např. je-li obviněný ve vazbě či ve výkonu trestu, je-li mladistvý apod. V těchto případech si obviněný advokáta zvolí nebo mu je přidělený tzv. obhájce ex offo.

Bez advokáta se však neobejdete ani v případě, kdy chcete podat dovolání, kasační nebo ústavní stížnost.

5 tipů, jak si vybrat advokáta

Ale nyní už k 5-ti konkrétním tipům, dle čeho advokáta vyhledat, na co se zaměřit a co si pohlídat.

1. Dejte na doporučení

Nejjednodušší způsob, jak sehnat vhodného advokáta je volba na základě doporučení přátel a známých, kteří byli s advokátem spokojení. Je také mnoho dalších možností, jak na dobrého advokáta narazíte, může to být advokát aktivní v médiích či na sociálních sítích, kde dobře navnímáte, jak vystupuje, jakou má odbornost, zda vám je lidsky blízký. Je však třeba počítat s tím, že kritéria jako mediální věhlas či gigantická advokátní kancelář nejsou vždy zárukou právní služby šité vám na míru.

2. Vybírejte podle specializace

Hledáte-li advokáta, vybírejte dle povahy vašeho problému např. rozvádíte-li se, vybírejte rozvodového advokáta nebo aspoň advokáta specializujícího se na občanské právo. Pokud však čelíte obvinění z trestného činu, nebyla by to ideální volba. Advokáti sice mají povědomí o všech oborech práva, ale je to podobné jako u lékařů, také neoslovíte psychiatra s operací kolene.

3. Pro kompletní zastoupení vybírejte advokáta z místa bydliště a okolí

Velkou výhodou je možnost sjednat si právní služby on-line. To je vhodné v případě konzultace či sepsání nebo kontroly návrhů, šetří váš čas a peníze. Ale pokud hledáte kompletní právní zastoupení, poohlédněte se v místě vašeho bydliště. Je to výhodnější. Výhodou je nižší cena právní služby ve vašem regionu v porovnání s většími městy, neplatíte cestovné a advokát z menšího města má většinou dobrou znalost poměrů u místního soudu.

4. Dobrá a příjemná komunikace, vzájemná důvěra

Ve všech profesích, stejně tak i v advokacii, můžete narazit na advokáta, který je skvělý odborník, ale nemusí být zrovna mistr komunikace. V případě, že cítíte, že jste si „nesedli“ lidsky nebo nerozumíte, co po vás chce, stejně by to nefungovalo. Připravte se na to, že budete advokátovi svěřovat citlivé informace z vašeho soukromí. Někdy přiznáváte také věci, na které nejste pyšní. I když to na první pohled nemusí být zřejmé, vztah mezi advokátem a klientem je velmi důvěrný. Závěrem jen zmíním, že advokát je vázaný povinnou mlčenlivostí, takže vše, co mu svěříte, zůstane jen mezi vámi.

5. Právo na informace

Pokud se s advokátem dohodnete na zastupování, zřejmě s vámi uzavře smlouvu a požádá vás o udělení plné moci, aby mohl vaším jménem jednat. Vše si pečlivě pročtěte, pokud něčemu nebudete rozumět, zeptejte se, než smlouvu podepíšete. Současně se aspoň rámcově dohodněte na odměně za zastupování, variant je celá řada, nejčastější je hodinová sazba, dle tarifu či fixní např. za sepsání návrhů či zastoupení v nesporném rozvodu. Advokát vás může požádat o úhradu zálohy. Někdy je v úvodu zastupování obtížné cenu přesně odhadnout, prodražit se může např. sporný rozvod či zastoupení v trestním řízení. Advokát by vám vždy měl vysvětlit, jakým způsobem bude odměna stanovená.

Po dobu zastupování máte právo být informovaní o průběhu sporu, vašich reálných šancích na úspěch, průběžné výši odměny, spotřebované záloze apod. Spolupráce se mnou je přesně taková – hlavně řádně informovaná. Kontakt na mě naleznete zde.

Závěrem bych ještě chtěla upozornit, že právní služby nabízejí také právníci, kteří nejsou advokáty, většinou za nižší odměnu. Advokátem poskytovaná právní služba má minimálně tři zásadní výhody:

  1. Advokát je pojištěný k odpovědnosti za škodu.
  2. Advokát je vázaný povinnou mlčenlivostí.
  3. V případě úspěchu ve vaší věci v soudním řízení je protistrana povinná uhradit náklady řízení a náklady za právní zastoupení (dle tarifu).

Pokud se chcete přesvědčit, zda se opravdu jedná o advokáta, vyhledejte si ho v seznamu advokátů České advokátní komory (ČAK) na www.cak.cz.

Při výběru advokáta vám přeji šťastnou ruku a jen ty nejlepší zkušenosti, a v případě, že to přece jen na první pokus nevyjde, vždy můžete spolupráci ukončit a najít si jiného.

Přečtěte si mé další články

Buďte první

Informování o nových on-line produktech, článcích na blogu nebo dění nejen ve světě rozvodu.

ZANECHTE MI SVŮJ E-MAIL

Odeslání formuláře souhlasíte se Zásadami o ochraně osobních údajů.

BUĎTE INFORMOVÁNI O VŠEM NOVÉM NEJEN V PRÁVU

Odesláním formuláře souhlasíte se Zásadami o ochraně osobních údajů.