Proč upřednostnit dohodu před soudním sporem? Pokud se právě nacházíte v situaci, kdy řešíte rozvod nebo máte spory se sousedem, zaměstnavatelem nebo vám někdo způsobil újmu, možná už sháníte informace o případném soudním sporu.
Dříve než k tomuto kroku přistoupíte, začtěte se do těchto řádků. Zde naleznete minimálně pět důvodů, proč je dobré se nejprve zkusit dohodnout čili proč upřednostnit dohodu před soudním sporem. Možná namítnete, že to není možné a že snahou o dohody nebudete zbytečně ztrácet čas, ale věřte, že za pokus to stojí. Vždy máte možnost v případě, že dohoda možná není, uplatnit své právo u soudu.
Důvody, proč upřednostnit dohodu před soudním sporem:
1. Jistý výsledek
Jak řekl jeden můj kolega, „česká justice je čím dál víc na křišťálovou kouli“. Možná máte představu, že podáte žalobu k soudu a soud vám vyhoví a rozhodne přesně tak, jak jste si představovali. V mnoha případech, nejen, že vám soud nemusí dát za pravdu, ale může rozhodnout zcela odlišně. Např. ve věcech péče o dítě navrhnete střídavou péči a konkrétní výši výživného a soud může rozhodnout o výlučné péči jednoho z rodičů. Stejně to může dopadnout i ve sporu o majetku, kde také soud není vázán vaším návrhem.
V soudním sporu zkrátka nemáte zaručený výsledek. Jediný způsob, který vám může zajistit určitý konkrétní výsledek a možnost mít situaci pod kontrolou, je cesta dohody.
2. Šetříte vaše finance
Vést soudní spor je obvykle velmi nákladné. Čím déle trvá, tím více. Začíná to uhrazením soudního poplatku, pokračuje nemalou investicí do právního zastoupení. A ještě hrozí, že v případě neúspěchu ve vaší věci budete povinní uhradit protistraně náklady řízení a náklady za právní zastoupení. Pokud se však dohodnete, ušetříte tím mnoho peněz za vedení soudního sporu a ještě to můžete zvládnout sami i bez právníků, nebo maximálně zainvestujete do konzultace či přípravy listin.
3. Rychlé řešení
Určitě jste slyšeli o vleklých sporech, které trvaly roky, což, bohužel, není nic výjimečného. V některých životních situacích bývá obzvláště nepříjemné být několik let v nejistotě. Kdysi jsem zastupovala klienta ve sporu o neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru. Než bylo ve věci pravomocně rozhodnuto, rozpadla se mu rodina a nebylo snadné najít si novou práci. Pokud je dohoda jen trochu možná, stojí za to se o ni pokusit, protože je vždy nejrychlejší cestou k vyřešení sporu.
4. Menší emocionální zátěž, zachování dobrých vztahů
Soudní spory bývají velmi stresující a emocionálně vyčerpávající, zejména ty dlouhodobé. Kromě jiného mají přímý dopad na vztahy, soudíte-li se např. s manželem/kou nebo obchodním partnerem. Pokud máte zájem na udržení dobrých vztahů, v případě rozvodu to, s ohledem na vaše děti, platí dvojnásob, dohoda je opět tím nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout.
5. Menší zásah do soukromí
Soudní spory jsou obvykle veřejné a velmi často, obzvláště v případě sporného rozvodu, jsou veřejně propírané i velmi důvěrné záležitosti. Zato dohoda může být soukromá, takže detaily sporu nejsou zveřejněny. To může mít dopad i na zachování dobrého jména, kdy dohoda může zabránit negativní publicitě, což platí hlavně u veřejně známých osob.
I v případě, že nakonec k dohodě nedojde, už jen samotný proces k nim vedoucí vám může přinést užitečné dovednosti: naučíte se lépe komunikovat, ovládat své emoce a lépe naslouchat a porozumět druhým.
V příštím článku vám představím několik tipů, jak efektivně komunikovat, abyste snadněji dosáhli dohody. Do té doby si přečtěte jiné články z mého blogu.